Ból Pleców. Jak Go Uniknąć ? Rozmowa z Izabelą Krot

Ból pleców to przypadłość, z którą mierzy się prawie każdy z nas. Bez względu na wiek i rodzaj wykonywanej pracy.

Każdy może go inaczej odczuwać. Przyczyny pojawiających się dolegliwości mogą być też różne.

Z całą pewnością warto poszukiwać praktyk, które najlepiej sprawdzają się w diagnozowaniu rodzaju bólu. Ważne jest także dobieranie najlepszych technik do pomocy Pacjentom.

Ból pleców

Dlatego dziś zaprosiłem do rozmowy Izabelę Krot.

Izabela Krot to Fizjoterapeutka z Poznania. Pomaga pacjentom z różnorodnymi dolegliwościami bólowymi. Są wśród nich: bóle kręgosłupa, napięciowe bóle głowy, stany po skręceniach, zwichnięciach i złamaniach, stany pooperacyjne, drętwienie rąk i nóg. Aktywnie prowadzi stronę – Fizjotywacja, na której dzieli się swoją szeroką wiedzą. Możesz ją odwiedzić tutaj.

Z tego wywiadu dowiesz się:

  1. Jak Fizjoterapeuta może pomóc Ci z bólem pleców?
  2. Dlaczego bóle kręgosłupa to tak częste i powszechne problemy?
  3. Jak unikać bólu pleców w przyszłości?

Michał Mucha: Z jakimi problemami zmagają się najczęściej Twoi pacjenci?

Izabela Krot: Zdecydowanie są to pacjenci z bólami w obrębie odcinka lędźwiowego, często z promieniowaniem do kończyny dolnej. Coraz częściej jednak spotykam się z pacjentami, którzy przychodzą do mnie z dolegliwościami takimi jak bóle głowy, drętwienie dłoni lub z dysfunkcjami stawu skroniowożuchwowego. Świadczy to o zwiększającej się świadomości pacjentów dotyczącej kompetencji i możliwości pracy fizjoterapeuty.

MM: Dlaczego, Twoim zdaniem, tak wielu pacjentów cierpi na ból kręgosłupa?

IK: Kręgosłup nie lubi siedzenia– to według mnie najczęstsza przyczyna, mimo że nie jedyna. Coraz więcej osób żyje niemal wyłącznie na siedząco. Bywało tak, że pacjenci zachęceni przeze mnie kupnem krokomierza orientowali się, że dziennie pokonują pieszo zaledwie kilkaset kroków! Zwykle odbija się to na kręgosłupie, który do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje ruchu.

Zobacz również: Jeśli Cierpisz Na Ból Pleców To Ten Artykuł Jest Dla Ciebie

MM: Jak zmieniła się Twoja praca fizjoterapeutki na przestrzeni ostatnich dwóch, trzech lat? Jakie zmiany w podejściu pacjentów widzisz?

Ból pleców
Izabela Krot. Źródło: Archiwum prywatne

IK: Na przestrzeni tych lat moja praca zmieniła się o 180°. Jeszcze rok temu nadmiernie wydłużałam wizyty, myśląc że gdy zrobię więcej to będzie lepiej. Teraz staram się dotrzeć do sedna głównego problemu, zauważając, że daje to lepsze efekty. Sam wywiad z pacjentem stał się bardziej szczegółowy. Zaczęłam też uświadamiać pacjenta o tym, co właśnie robię i dlaczego. Wspomagam leczenie mniej bolesnymi technikami niż kiedyś i staram się używać takich jak najmniej, by niepotrzebnie nie traumatyzować pacjenta. Mój narzeczony często rozmawia ze mną o innym spojrzeniu na pacjenta, którego uczy się jako adept osteopatii, to dużo wnosi w samym podejściu do pacjenta. Fizjoterapia to dziedzina, w której stanie w miejscu jest w tym momencie cofaniem się. Mam nadzieję, że co roku przez kolejne kilka lat będę stwierdzała, że działam już całkowicie inaczej, bo to po pewnej części świadczy o rozwoju.

MM: Z jakich metod najczęściej korzystasz, kiedy przychodzą do Ciebie pacjenci z bólem kręgosłupa?

IK: Terapię i metody dostosowuje do pacjenta, do jego problemu, stanu psychicznego. W ostrych dolegliwościach bólowych pleców staram się jednak skupić na technikach drenażowych w obrębie jamy brzusznej, węzłów chłonnych i pracy z przeponą. Wykorzystuję wtedy zarówno pracę manualną, jak i ruch pacjenta, by uruchomić pompę mięśniową. Zdarza się, że udaje się pomóc, nie dotykając okolic pleców.

W innych przypadkach metody są różne, ponieważ problemy bólowe pleców mogą wynikać też z dysfunkcji innych, dalszych części ciała. Wtedy najważniejszy jest wywiad z pacjentem i diagnostyka palpacyjna, której po części kiedyś uczyłam się Michał od Ciebie, a teraz te elementy stały się u mnie podejściem rutynowym. Do dziś jestem Ci za to wdzięczna.

MM: Czy uważasz, że część problemów bólowych pacjentów zniknęłaby, gdyby wiedzieli jak o siebie mają zadbać?

IK: Myślę, że jeśli byśmy odpowiednio o siebie dbali to większość fizjoterapeutów byłaby teraz bezrobotna. Jednak nawet z tak potrzebną aktywnością fizyczną lub jej brakiem, można przesadzić w obie strony. Dlatego odpowiednie dbanie o siebie wcale nie jest takie łatwe.

MM: Jakie rady możesz dać naszym czytelnikom, którzy chcą uniknąć bólu pleców w przyszłości?

Ból pleców. Ból Kręgosłupa

IK: Poza wyrobieniem nawyku uzupełniania płynów, dbaniem o zdrowy sen i codzienną aktywność fizyczną, najlepiej by raz na miesiąc lub dwa udali się na konsultacje z fizjoterapeutą. Wielu terapeutów konsultacje ma w niższej cenie niż terapie, a ból pleców może wynikać z dysfunkcji innej części ciała.

Warto więc raz na jakiś czas sprawdzić, czy wszystko jest dobrze.

Zobacz również: Ból Kręgosłupa Lędźwiowego – 5 Kroków Jak Się Go Pozbyć

MM: Czy jest coś, czego nie polecasz swoim Pacjentom? Co powszechnie się robi, a wcale nie przynosi dobrych rezultatów?

IK: Nagminnie zdarza się, że gdy coś boli, to pacjent stara się tym nie ruszać. Najczęściej unieruchomione miejsce tworzy kolejne kompensacje. Pacjent zaczyna wtedy unikać pewnych naturalnych ruchów, tworząc sobie też psychiczne bariery. A brak uruchomionej pompy mięśniowej spowalnia regenerację. To prowadzi do odwrotnego efektu niż zamierzony.

MM: Dziękuję Ci bardzo za rozmowę. Jestem przekonany, że Twoje odpowiedzi przekonają wiele osób, że warto w odpowiedzialny sposób podejść do bólu. A dzięki świadomej pracy  można się trwale pozbyć!

Niedługo kolejne rozmowy z praktykami, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą. Jeśli masz pytania do naszych Ekspertów, zachęcam do zapisania ich w komentarzach poniżej!

tekst alternatywny
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments