Czy Choroba Zwyrodnieniowa Kręgosłupa To Problem?

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, słyszałeś już o niej? Sądzisz, że można sobie z nią poradzić?

Nie raz już czytałeś, że ból pleców to efekt zmian zwyrodnieniowych. Czy każdy z nas jest skazany na taką przypadłość?

Uwierzysz mi, jak Ci powiem, że nie musi ona powodować bólu kręgosłupa? O tym dowiesz się w tym artykule!

Masz Zwyrodnienia? Czyli Co Tak Naprawdę?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak wiele osób cierpi na zwyrodnienia? Zaraz za tym pytaniem nasuwa się drugie. Czy są osoby, u których nie wytworzyły się zmiany zwyrodnieniowe-wytwórcze?

choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa. Jak jej uniknąć?

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa to schorzenie przewlekłe, jednak nie należy ona do chorób reumatycznych! Wynika tylko z naturalnego procesu starzenia się organizmu.

Zobacz również: Dyskopatia Szyjna. 3 Sposoby Na Pozbycie Się Bólu!

Polega na postępującym zużyciu się m.in. stawów kręgosłupa, spowodowanym zaburzeniem w procesie degradacji i syntezy chrząstki stawowej. Towarzyszy temu powstawanie wyrośli kostnych, tzw. osteofitów, które potocznie zwanezwyrodnieniami. Proces ten jest nieodwracalny.

Koniec Teorii! Jak To Wygląda w Praktyce?

Nawiązując do wcześniejszego postu, ból pleców dotyczy 80% naszego społeczeństwa, ten ogromny problem będzie się tylko nasilał. Obecne „zasiedzenie się” pracowników w domowych biurach, brak ruchu, zamknięte ośrodki sportowe – nie wróżą nic dobrego. Nie wiadomo, kiedy sytuacja wróci do normalności, a skutki za kilka lat mogą być porażające.

Zmiany zwyrodnieniowe tworzą się latami na Twoim kręgosłupie. Jeszcze na długo przed pojawieniem się bólu!

32-letni mężczyzna, który od 2 miesięcy cierpi na dolegliwości bólowe dolnego odcinka pleców. Praca biurowa w czasie pandemii, mocno ograniczona jakakolwiek aktywność ruchowa. Nasz pacjent udaje się na badanie MRT (rezonans magnetyczny). Wynik to dehydratacja krążków międzykręgowych oraz zmiany zwyrodnieniowe widoczne najbardziej w segmentach L3-L4-L5.

Zobacz również: Jak Wyleczyć Dyskopatię?

Choroba Zwyrodnieniowa Kręgosłupa. Czy To Uleczalne?

Jak można rozumieć wynik powyższego badania u naszego pacjenta? Zmiany zwyrodnieniowe nie mogły wytworzyć się w ciągu 2 miesięcy i być już widoczne na rezonansie. Zaczęły one „rosnąć” znacznie wcześniej, pacjent w ogóle nie odczuwał dolegliwości z nimi związanych.

bieganie-a-choroba-zwyrodnieniowa-kręgoslupa

Kontynuując jego przykład, za kilka lat kiedy zwyrodnienie będzie narastać, ból nie koniecznie będzie zwiększał się proporcjonalnie. Dolegliwości bólowe mogą być skutkiem np. wzmożonego napięcia mięśniowego, a nie samych zmian kostnych.

Typowym objawem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa jest (według wielu źródeł w Internecie) sztywnienie kręgosłupa i problem z inicjacją ruchu. Jednak jak już wiemy, takie objawy mogą być skutkiem napiętych mięśni pośladkowych i ich unerwienia.

Masz Zakaz Biegania, Bo Bolą Cię Plecy?

Tak jak pisałem, postępów tej choroby nie można cofnąć. Ale! Jak myślisz, czy choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa jest nie do uniknięcia ? Oczywiście, że nie! Leczenie zachowawcze wydaje się być dobrym sposobem, aby opóźniać zmiany degeneracyjne w naszym kręgosłupie jak i innych stawach. Od czego warto zacząć?

Wbrew powszechnym opiniom, bieganie nie jest aktywnością, która sprzyja tworzeniu się zmian zwyrodnieniowych. Jednak każda spontaniczna aktywność ruchowa będzie dobrym pomysłem! Dodatkowo, zmiana diety na przeciwzapalną oraz zadbanie o prawidłowe napięcia mięśniowe, oraz pełną ruchomość w stawach. Dlaczego to takie ważne?

Twoja praca musi polegać na minimalizowaniu wpływu negatywnych czynników, które mogą „przyspieszyćrozwijanie się zmian zwyrodnieniowych. Dzięki temu, będziesz dłużej cieszyć się dobrym samopoczuciem. A ból pleców będzie dla Ciebie rzadkością! Powodzenia!

tekst alternatywny
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments