Dlaczego Rwa Kulszowa Boli?

Odczuwasz promieniujący ból do nogi? Pieczenie w dolnej części pleców nie pozwala Ci spać?

Myślisz, że to rwa kulszowa? Próbowałeś już wielu rzeczy, jednak ból nie daje za wygraną?

Rwa kulszowa to najczęstsza przyczyna wizyt Pacjentów w gabinecie. Czy naprawdę zdarza się aż tak często?

Od Czego Się Zaczyna?

bol+plecow-mucha-poznan-fizjoterapia
Źródło: pl.freepik.com

Każdy z nas chociaż raz w życiu odczuwał ból pleców. Część Pacjentów skarży się na poranną sztywność. Szczególnie w dolnej części kręgosłupa, która po zrobieniu kilku kroków zmniejsza się lub znika. Inni wieczorem. Im cięższy dzień, tym bardziej bolesny jest ich „krzyż”.

Jest jednak jeszcze inna grupa… Pechowy Reprezentant tej grupy budzi się rano z przenikliwym bólem. Próba podniesienie się z łóżka kończy się klęskąPromieniujący ból do prawej nogi jest na tyle silny, że uniemożliwia poruszanie się. Do tego jest jeszcze mrowienie w pośladkach. To musi być rwa kulszowa! Na pewno?

Dlaczego Tak Mocno Cierpisz?

Typowym wytłumaczeniem tak silnych objawów jest uwypuklenie się dysku (fachowo: jądra miażdzystego). Dysk ten uciska na korzenie nerwowe, które unerwiają tylną część uda i/lub łydki, stąd objawy schodzące często aż do pięty.

bol+plecow
Źródło: pl.freepik.com

Jaka jest jednak pewność, że to owe uwypuklenie dysku powoduje ból? Zaraz postaram się to objaśnić!

Na początek zapraszam Cię do poprzedniego artykułu. Opisałem tam przypadek Agnieszki, która ostatnio trafiła do gabinetu z bólem pleców –LINK TUTUJ!

U większości Pacjentów, których przyjmuje, wcześniej zdarzały się już epizody silnego bólu pleców. W celu dalszej diagnostyki, lekarz skierował ich najpierw na rentgen lub rezonans magnetyczny. Wynik: dyskopatia (najczęściej pomiędzy segmentami L4/L5 lub L5/S1) i zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. „Typowym leczeniem” w tej sytuacji są środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Po kilku dniach ból znika. Świetnie!

bol+plecow+chiropraktyka+rwa+kulszowa

No dobrze, jednak co się stało z ową dyskopatią? Może rdzeń kręgowy przestał być uciskany, bo leki zadziałały? Jednak czy środki przeciwbólowe leczą dysk i cofają jego uwypuklenie? A może to korzenie nerwowe przestaływysyłaćsygnały bólowe do nogi?

To Rwa Kulszowa Czy Jej Objawy

Zauważyłem, że w naszym społeczeństwie przyjęła się pewna prawda. Jeśli ktoś cierpi na bóle lędźwi a do tego objawy do nogi – to wyrok jest jeden. Rwa kulszowa.

Z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że sprawdza się to bardzo rzadko. W gabinecie staram się rozróżnić prawdziwą rwę kulszową od objawów a’la rwa kulszowa. Dla większości może się to wydawać dziwne, bo skoro są objawy to i jest diagnoza.

Jeśli też tak sądzisz to mam do Ciebie pytanie.

Skoro jest to tak proste, to czemu tyle osób „leczy się na rwę”?

Objawy się zgadzają. Wystarczy wziąć kilka tabletek, odczekać i problem zniknie. Jeśli nie u wszystkich, to chociaż u większości Pacjentów. Dodatkowo część z nich skorzysta z masażysty i efekt powinien być jeszcze lepszy.

bol+plecow+chiropraktyka+rwa+kulszowa

Dobrze wiemy, że sprawa kształtuje się zupełnie inaczej. Objawy są, badania obrazowe są, leki są – a problem nie znika. Ból raz mniejszy, raz większy ciągle dotyka większości Pacjentów.

Wynika to z faktu, że podobne objawy mogą być konsekwencją różnych problemów w Twoim ciele. Zespół mięśnia gruszkowatego. Napięcia w obrębie miednicy. Blizny w obrębie jamy brzusznej. To tylko 3 z wielu problemów, które nieleczone, mogą wyglądać jak rwa kulszowa.

Co Robić?

Moi Pacjenci często pytają mnie: „Pani Michale, co zrobić jak znowu się zacznie?” Ze stoickim spokojem, zawsze odpowiadam – terapia w gabinecie. To jest sposób, aby trwale zmniejszyć ból i nie męczyć się dłużej. Łykanie tabletek to droga na skróty. Z czasem mogą też wystąpić dodatkowe objawy ze strony narządów wewnętrznych. Masz już dosyć problemów na głowie, nie prowokuj kolejnych!

Zdaję sobie sprawę, jak trudno jest obecnie znaleźć czas na cokolwiek. Ciągle brakuje nam czasu. A tutaj jeszcze trzeba znaleźć wolną godzinę na spotkanie ze Specjalistą. Wiem!

Mam rozwiązanie dla Ciebie! Poniżej możesz pobrać Notatnik Zdrowia. Znajdziesz w nim przydatne wskazówki jak zmniejszyć swój ból pleców. Zapoznaj się z nim! A zawarte w nim porady pomogą Ci zwalczyć Twoje dolegliwości!

tekst alternatywny
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Zobacz również: Dlaczego Rwa Kulszowa Boli? […]