Dyskopatia to jedna z najczęstszych diagnoz lekarskich. Zmaga się nią ogromna ilość Pacjentów.
Jednak, czy wypadający dysk to prawda? Jeśli tak, to czy u każdego będą występować te same objawy? Jeśli nie, to czemu tak wiele osób sądzi inaczej?
Uważasz, że dyskopatia dotyczy również Ciebie? A wiesz, co to właściwie jest?
Co To Jest Dyskopatia?
Dyskopatia to bardzo szerokie pojęcie. Często wykorzystywane jest nadmiernie. Sugeruje nam problem dysku międzykręgowego (fachowo krążka międzykręgowego), który uwypuklił się do tyłu (tylno-bocznie). Wybrzuszenie to drażni rdzeń kręgowy, co Pacjent odczuwa jako ból. Najczęściej schodzący do kończyny dolnej w tym stopy.

Zaczynając od podstaw. Sama wymowa słowa – dysk – sugeruje nam coś twardego. Jest to pierwszy błąd, ponieważ dysk można porównać do balona wypełnionego… kisielem (z góry przepraszam za porównanie i proszę o wyrozumiałość). Balon ten fachowo nazywany jest pierścieniem włóknistym. Otacza on jądro miażdżyste, czyli nasz słodki deser.
Czy Objawy Zawsze Są Takie Same?
Najprostszą odpowiedzią jest: to zależy. Jednak już spieszę, aby wyjaśnić to nieco bardziej. Uwypuklający się dysk, drażni korzenie nerwowe dolnych segmentów kręgosłupa. Korzenie te unerwiają okolicę pleców, pośladków i kończyny dolne. Każdy segment odpowiedziały jest za określoną powierzchnię naszego ciała. Dobrze pokazuje to poniższa grafika.
Głównym powodem wizyt obu Pań u mnie był ból. Ta starsza skarżyła się na bóle dolnej części pleców, głównie rano. Dodatkowo cierpnięcie w okolicy pośladków przy dłuższym siedzeniu. Obecne są również mrowienia w tylnej części łydki prawej. Ten przypadek szerzej opisałem tutaj. Młodsza natomiast odczuwała ból pleców wieczorami, po pracy. Dodatkowo pojawiało się delikatne promieniowanie do bocznej strony uda. Rano budziła się bez żadnego dyskomfortu czy sztywności w plecach.
Obie Pacjentki mają stwierdzoną dyskopatię L4/L5. Jednak tylko u młodszej objaw, w postaci promieniowania do boku uda, pokrywa się z faktycznym unerwieniem. U drugiej poziom dyskopatii nie jest odpowiedzialny za bóle w łydce. Wynika to z faktu, że tył łydki unerwiony jest z poziomu S1 i S2.
Dyskopatia i Jej Całe Zło
Dlaczego obie Pacjentki skarżyły się na inne problemy? Czas występowania dolegliwości oraz ich miejsce w obu przypadkach są różne. Czy Panie faktycznie cierpią na ten sam problem? Wiemy już, że ich objawy świadczą o dwóch zupełnie innych problemach. Jednak czy oba powiązane są z dyskopatią? Moim zdaniem nie.
Sądzę, że przypisujemy za dużo złego dyskopatii. Nie zawsze jest ona przyczyną bólu u wszystkich pacjentów, u których stwierdzono faktyczną dyskopatię. Są inne przyczyny, które będę również manifestować się bólem pleców, jak i promieniowaniem do kończyn dolnych. Jedną z nich opisałem tutaj.
Jak Możesz Sobie Pomóc?
To jest najważniejsze pytanie! Leczenie dobiera się pod objawy Pacjenta, a nie pod wynik badań. Opieranie swojej pracy tylko na wyniku badań obrazowych jest na dłuższą metę bezcelowe. Ból kręgosłupa i promieniowanie schodzące do kończyn to sprawa indywidualna u każdego. I tylko indywidualne podejście może pomóc w zmniejszeniu dolegliwości bólowych.
Kluczowe w praktyce Fizjoterapeuty jest prawidłowo przeprowadzony wywiad i badanie. Tylko w ten sposób Terapeuta znajdzie przyczynę bólu i rozpocznie odpowiednie leczenie. Niestety nie ma jednej drogi, która zawsze przynosi rezultaty. Gotowe schematy pracy z każdym pacjentem w przypadku jednej jednostki chorobowej są często bezskuteczne lub przynoszą poprawę na chwilę. Szkoda czasu na takie podejście!
Najlepsze co możesz teraz zrobić dla siebie to udać się do dobrego Fizjoterapeuty! Jest to właściwa droga, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe.
Dlaczego Autor ogranicza się tylko do schorzeń części lędźwiowej kregosłupa? Od kilku lat borykam się z protruzjami C3-C7 i wściekłymi napadami rwy barkowej.
Panie Rafale dziękuję za aktywność na blogu i komentarz. Moim celem jest podzielenie się z Czytelnikami wiedzą na temat bólów pleców. Bez ograniczania się tylko do części lędźwiowej kręgosłupa. Fakt, pierwsze artykuły (i kolejny, który zaczynam pisać) będzie o „dolnej części pleców”. Jednak następnie mam zamiar skupić się na innych problemach – w tym protruzjami odcinka szyjnego. Zachęcam do zapisania się do newslettera, otrzyma Pan powiadomienie o nowym artykule 🙂 Czy jest coś, co Pana zdaniem, muszę opisać/wyjaśnić pisząc artykuł o odcinku szyjnym kręgosłupa? Pozdrawiam!!
Panie Rafale, raz jeszcze wracam do Pana. Właśnie opublikowałem wpis na temu dyskopatii w odcinku szyjnym kręgosłupa. Zapraszam! https://bolkregoslupa.pl/dyskopatia-szyjna-3-sposoby-na-pozbycie-sie-bolu/
[…] Zobacz również: Jak Wyleczyć Dyskopatię? […]