Jak Wyleczyć Dyskopatię?

Dyskopatia to jedna z najczęstszych diagnoz lekarskich. Zmaga się nią ogromna ilość Pacjentów.

Jednak, czy wypadający dysk to prawda? Jeśli tak, to czy u każdego będą występować te same objawy? Jeśli nie, to czemu tak wiele osób sądzi inaczej?

Uważasz, że dyskopatia dotyczy również Ciebie? A wiesz, co to właściwie jest?

Co To Jest Dyskopatia?

Dyskopatia to bardzo szerokie pojęcie. Często wykorzystywane jest nadmiernie. Sugeruje nam problem dysku międzykręgowego (fachowo krążka międzykręgowego), który uwypuklił się do tyłu (tylno-bocznie). Wybrzuszenie to drażni rdzeń kręgowy, co Pacjent odczuwa jako ból. Najczęściej schodzący do kończyny dolnej w tym stopy.

dyskopatia+bol-kregoslupa
Źródło: stock.adobe.com

Zaczynając od podstaw. Sama wymowa słowa – dysk – sugeruje nam coś twardego. Jest to pierwszy błąd, ponieważ dysk można porównać do balona wypełnionego… kisielem (z góry przepraszam za porównanie i proszę o wyrozumiałość). Balon ten fachowo nazywany jest pierścieniem włóknistym. Otacza on jądro miażdżyste, czyli nasz słodki deser.

Czy Objawy Zawsze Są Takie Same?

Najprostszą odpowiedzią jest: to zależy. Jednak już spieszę, aby wyjaśnić to nieco bardziej. Uwypuklający się dysk, drażni korzenie nerwowe dolnych segmentów kręgosłupa. Korzenie te unerwiają okolicę pleców, pośladków i kończyny dolne. Każdy segment odpowiedziały jest za określoną powierzchnię naszego ciała. Dobrze pokazuje to poniższa grafika.

unerwienie-kregoslupa-dyskopatia-bol+kregoslupa-dermatomy-bol-kregoslupa
Źródło: Voll M., Wesker K., [il.], Rozkład czuciowego unerwienia korzeniowego (segmentalnego), w: Schunke M., Schulte E., Schumacher U., Prometeusz – Atlas anatomii człowieka, wyd. 2, Tom I – Anatomia ogólna i układ mięśniowo-szkieletowy, Wrocław 2013, s. 86.
Ostatnio w gabinecie przyjąłem dwie Pacjentki. Pierwsza, lat 33, z dyskopatią na poziomie L4/L5. Druga, lat 45, z dyskopatią na tym samym poziomie. Co ciekawe, obie Panie w podobnym czasie wykonały badania (rezonans magnetyczny) i odbyły konsultację z lekarzem ortopedą. Oprócz potwierdzonej w badaniu dyskopatii, widoczne były również zmiany zwyrodnieniowe na segmentach L3-L4-L5.

Głównym powodem wizyt obu Pań u mnie był ból. Ta starsza skarżyła się na bóle dolnej części pleców, głównie rano. Dodatkowo cierpnięcie w okolicy pośladków przy dłuższym siedzeniu. Obecne są również mrowienia w tylnej części łydki prawej. Ten przypadek szerzej opisałem tutaj. Młodsza natomiast odczuwała ból pleców wieczorami, po pracy. Dodatkowo pojawiało się delikatne promieniowanie do bocznej strony uda. Rano budziła się bez żadnego dyskomfortu czy sztywności w plecach.

Obie Pacjentki mają stwierdzoną dyskopatię L4/L5. Jednak tylko u młodszej objaw, w postaci promieniowania do boku uda, pokrywa się z faktycznym unerwieniem. U drugiej poziom dyskopatii nie jest odpowiedzialny za bóle w łydce. Wynika to z faktu, że tył łydki unerwiony jest z poziomu S1 i S2.

Dyskopatia i Jej Całe Zło

Dlaczego obie Pacjentki skarżyły się na inne problemy? Czas występowania dolegliwości oraz ich miejsce w obu przypadkach są różne. Czy Panie faktycznie cierpią na ten sam problem? Wiemy już, że ich objawy świadczą o dwóch zupełnie innych problemach. Jednak czy oba powiązane są z dyskopatią? Moim zdaniem nie.

bol+plecow+chiropraktyka+rwa+kulszowa

Sądzę, że przypisujemy za dużo złego dyskopatii. Nie zawsze jest ona przyczyną bólu u wszystkich pacjentów, u których stwierdzono faktyczną dyskopatię. Są inne przyczyny, które będę również manifestować się bólem pleców, jak i promieniowaniem do kończyn dolnych. Jedną z nich opisałem tutaj.

Jak Możesz Sobie Pomóc?

To jest najważniejsze pytanie! Leczenie dobiera się pod objawy Pacjenta, a nie pod wynik badań. Opieranie swojej pracy tylko na wyniku badań obrazowych jest na dłuższą metę bezcelowe. Ból kręgosłupa i promieniowanie schodzące do kończyn to sprawa indywidualna u każdego. I tylko indywidualne podejście może pomóc w zmniejszeniu dolegliwości bólowych.

Kluczowe w praktyce Fizjoterapeuty jest prawidłowo przeprowadzony wywiad i badanie. Tylko w ten sposób Terapeuta znajdzie przyczynę bólu i rozpocznie odpowiednie leczenie. Niestety nie ma jednej drogi, która zawsze przynosi rezultaty. Gotowe schematy pracy z każdym pacjentem w przypadku jednej jednostki chorobowej są często bezskuteczne lub przynoszą poprawę na chwilę. Szkoda czasu na takie podejście!

Najlepsze co możesz teraz zrobić dla siebie to udać się do dobrego Fizjoterapeuty! Jest to właściwa droga, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe.

tekst alternatywny
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał
Rafał
1 rok temu

Dlaczego Autor ogranicza się tylko do schorzeń części lędźwiowej kregosłupa? Od kilku lat borykam się z protruzjami C3-C7 i wściekłymi napadami rwy barkowej.

trackback

[…] Zobacz również: Jak Wyleczyć Dyskopatię? […]